1

2

3

4

5

 

Polityka a adopcja

Jak wiadomo nie każdy z nas może mieć dzieci. I dlatego też w takich przypadkach wiele osób decyduje się na adopcję. Ale jak można domyślać się, aby całość zakończyła się sukcesem na pewno osoby decydujące się na takie rozwiązanie muszą bardzo postarać się. Będzie, bowiem czekać je wiele ważnych testów i badań. Na podstawie ich będzie można stwierdzić czy taka rodzina na pewno nadaje się na bycie rodziną adopcyjną. Takie procedury zostały uchwalone już bardzo dawno temu i zostały wpisane do naszych ustaw. Oczywiście na przestrzeni lat wiele z takich zapisków zostało zmienionych. Dzięki temu można większą uwagę przywiązywać do tego, kto ma zostać rodzina adopcyjną. Obecnie w naszym kraju coraz częściej mówi się o zamknięciu domów dziecka. Jak podkreśla wielu polityków miałyby one być zastąpione przez rodzinne domy dziecka. W tym przypadku wówczas w takiej rodzinie było by kilka dzieci. Na pewno było by to dużo lepsze rozwiązanie niż wielkie domy dziecka gdzie jak wiadomo nie każde dziecko będzie czuło się dobrze. Politycy w kraju chcieliby również zmienić system tego jak i z skąd takie placówki miały by pozyskiwać fundusze. Oczywiście nadal wszystko jest w stanie umowy i tak naprawdę los placówek a tym samym tych dzieci nie do końca jest znany. A na pewno nie jest to dobre także i dla rodzin ubiegających się i dziecko.

Zwalnianie swych pracowników

Na pewno coraz częściej można usłyszeć, że firmy w naszym kraju decydują się na zwalniane pracowników. Na pewno w dużym stopniu tyczy się to firm gdzie na przestrzeni kilku lat od pojawienia się kryzysu bardzo pogorszyła sprzedaż wytwarzanych tam produktów. I dlatego też takie firmy zmuszone są do tego by redukować wiele stanowisk. Na pewno wielu z nas słyszało o firmie produkującej samochody, która w tym roku musiała zwolnić ponad 1000 ludzi. Wówczas bardzo głośno mówiło się o tym by zatrzymać tak masowe zwolnienia jednak tak naprawdę firma nie uzyskała dużej pomocy od rządu na to by mogła utrzymać te stanowiska. Jak wiadomo udało się jednak wywalczyć to by nie były zwalniane pewne grupy osób. Byli to pracownicy z dużym stażem, którzy mieli kilka lat do końca swej pracy i przejścia na emeryturę. Mieli być to także ci, którzy z tej pracy utrzymują swe rodziny. Jednak jak się okazało nie zawsze firma stosowała się do tych zaleceń. i gdy wyszło na jaw, że firma na nocnej zmianie zwalnia swych ludzi także tych objętych ochroną postawiono o tym głośno powiedzieć. Wówczas sprawą zainteresowała się gazeta i media. Sama firma z kolei stwierdziła, że doszło do bardzo dużej pomyłki i dlatego też osoby te zostały zwolnione ale na pewno zostaną one przywrócone do swej pracy. Obecnie nic w mediach nie słuchać o tej firmie i o problemach.

Umowy śmieciowe

Obecnie w naszym kraju wielu z nas ma długą listę zażaleń do osób rządzących. W główniej mierze wynika ona z tego, że politycy bardzo dużo na obiecują przed wyborami, a jak wiadomo w momencie, gdy wybory się kończą mała, jaka obietnica jest zrobiona. Tak naprawdę wiele osób w polityce wówczas zajmuje się mało ważnymi sprawami. A jak wiadomo w naszym kraju jest wiele spraw, które należałoby załatwić od razu. Do jednych z nich na pewno należy problem z umowami śmieciowymi. Nadal pomimo wielu obietnic umowy te funkcjonują w naszym kraju. Należy nadmienić przy okazji, że tylko nasze państwo ma taki system zatrudniania osób. Do takich umów możemy zaliczyć wszelkie umowy o dzieło, zlecania czy też róże umowy o współpracy. Jak wiadomo osoba tak zatrudniona nie może pozwolić sobie na różnego rodzaju dogodności. Po pierwsze na pewno nie będzie mogła ona ubiegać się o kredyt na kupno czy też na budowę domu. Po drugie takie umowy nie dają żadnego ubezpieczenia. I dlatego też taka osoba nie jest wówczas nigdzie ubezpieczona, co jak wiadomo nie upoważnia jej do korzystania z darmowej opieki zdrowotnej. Również lata tak przepracowane nie liczą się w ogóle do jej lat emerytury. Nasze prawo jasno określa, że po 3 miesiącach pracy pracodawca ma obowiązek zatrudnienia takiej osoby na stałą umowę. Ale bardzo często tak się nie dzieje.

Brak pracy dla starszych ludzi

Na pewno to osoby starsze bardzo często są bezrobotnymi. Mogą one stać się nimi na kilka sposobów. Po pierwsze mogą one zostać z dnia na dzień zwolnione z swych miejsc pracy. Jak wiadomo w naszym prawie nie powinno zwalniać się osób, które mają niewiele miesięcy do otrzymania emerytury, ale jak wiadomo nie zawsze prawo to jest przestrzegane. Również i takie osoby otrzymują dość wysokie odprawy i dlatego też nie chcą one posyłać swego byłego pracodawcę do sądu. I dlatego też wówczas taka osoba powinna szukać sobie nowej pracy. Jednak jak wiadomo dziś bardzo ciężko dostać prace zarówno młodym osobom po studiach a już tym bardziej komuś w dość zaawansowanym wieku. Na pewno dobrze by były, gdy nasz kraj maił ciekawe możliwości do takich ludzi. Można do nich zaliczyć różnego rodzaju kursy. Wówczas takie osoby będą mogły zdobyć dodatkowe umiejętności i na pewno szybciej będą mogli oni uzyskać nową pracę. Ważne jest także to by wprowadzić zmiany do polityki właśnie zatrudniania i zwalniania takich osób. Istotne jest to by przestrzegano tego by nie zwalniać kogoś, kto ma kilka miesięcy do otrzymania emerytury. Dzięki temu osoba ta będzie mogła ze spokojem udać się na odpoczynek i na pewno będzie otrzymywać, co miesiąc swe wynagrodzenie. Dzięki temu będzie ona mogła zwolnic miejsce pracy dla nowej i dużo młodszej osoby, która będzie pracowała na swą emeryturę.

Brak pracy dla studentów

Jeszcze do niedawna uważano, że bezrobocie dotyka tylko osoby starsze i to bez dobrego wykształcenia. I rzeczywiście kilka lat temu tak było. Wówczas uważano, że należy zdać maturę by mieć dobrą pracę. Z kolei osoby z wykształcenie wyższym miały zapewniony bardzo dobry start w poszukiwaniu pracy. I wówczas, co ważne każdy absolwent wyższej uczelni mógł znaleźć pracę w swym zawodzie. Na pewno były to dobre czasy, które dziś niestety już nie występują. Obecnie coraz częściej można zobaczyć, ze to osoby po studiach mają bardzo duże problemu z znalezieniem pracy. Jak wiadomo ci po studiach pedagogicznych mają jeszcze bardziej utrudnioną sytuacje. Na pewno w naszym kraju brakuje takich placówek jak przedszkola czy też ośrodki młodzieżowe gdzie jak wiadomo osoby te mogłyby pracować a przy okazji pomagać wszystkim potrzebującym. Jednak wbrew pozorom także i studenci po studiach ścisłych nie zawsze mogą szybko znaleźć prace gdyż jak wiadomo w naszym kraju jest bardzo dużo osób od zarządzania. Dlatego tez dobrym rozwiązaniem jest zdobywanie różnych kursów nie koniecznie połączonych z naszym zawodem. Wówczas będziemy bardziej atrakcyjni dla różnych pracodawców. Choć jak wiadomo raczej mało, kto wyobraża sobie humanistę pracującego na giełdzie. Czy też ekonomistę pracującego w pomocy społecznej.

Dotacje z Unii

Na pewno od momentu wejścia do Unii nasz kraj bardzo zyskał. Na pewno osoby decydując się na prowadzenie swej własnej działalności mogły ubiegać się o różne dotacje. Dzięki temu wiele małych firm mogła bardzo rozwinąć się. Również dotacje z Unii na pewno pomogły szkołom. Wiele z nich mogło wyposażyć swe klasy w bardzo nowoczesne sprzęty. Pomoc taką można widzieć w wielu naszych miastach. Również bardzo dużo pomocy uzyskali rolnicy. To dzięki takim dotacjom osoby te mogły doprowadzić swe gospodarstwo do lepszych warunków i znów zarabiać na uprawie ziemi. Jednak dziś, gdy Unia przechodzi kryzys nie tak łatwo będzie można uzyskać takie dotacje. Oczywiście wiele osób obawia się, że dziś nie będzie szansy na to by uzyskać pomoc finansową na swój biznes. Jednak nie jest to prawda. Nadal, bowiem można starać się o taką dotację. Oczywiście dziś, gdy pieniędzy nie a tak dużo na pewno należy mieć dużo lepszy plan biznes. Taki, który na pewno będzie wyróżniał się z pośród innych. Dzięki temu będziemy mieli duże szanse na to by właśnie uzyskać taką nie małą pomoc finansową. Również i rolnicy nadal mogą ubiegać się o rożne dotacje. Na pewno wejście do unii miało swe plusy i minusy. Jednak dla wielu z nas będą to duże plusy. My nawet nie posiadając swej firmy możemy każdego dnia odkrywać to gdzie takie dotacje były uzyskiwane i jak przyczyniły się do naszego codziennego życia.

Kryzys w Unii

Od kilku lat można usłyszeć, że w całej Unii Europejskiej panuje kryzys. W głównej mierze objawia się to bardzo dużą liczą osób bezrobotnych w wielu krajach. Jeszcze do niedawna uważano, że nasz kraj nadal bardzo dobrze radzi sobie z tą sytuacją. Jednak dziś w takie zapewniania mało, kto wierzy. Tym bardziej, że także i u nas w szybkim czasie liczba osób bez pracy rośnie. Na pewno kryzys w Unii jest dziś bardzo poważny. Należy zdawać sobie sprawę, że gdy w takiej wspólnocie, choć jeden kraj ma poważne problemy na pewno odbije się to także na inne państwa. Tak na pewno było w momencie, gdy jeden do niedawna uważano bogaty kraj ogłosili swe poważne załamanie ekonomiczne. Wówczas wszystkie kraje będące w strefie Euro musiały wyłożyć nie małe pieniądze na ratowanie gospodarki. Jednak dziś, gdy wszystkie państwa borykają się z kryzysem coraz częściej wypowiada się zdania, iż nie jest to dobre rozwiązanie. Są także kraje, które chciały wycofać się z Unii właśnie po to by nie ponosić takich kosztów. Oczywiście tak się nie stało i nadal unia jest pełna. Ale jak podkreśla wielu znawców jest dobre czasy póki, co minęły. I dlatego też każdy kraj chce uzyskać z unii jak najwięcej tak by móc zabezpieczyć się na przyszłe czasy. Na pewno także i nasz kraj chce dla siebie dużo uzyskać. Oczywiście nie zawsze będzie to takie proste i nie zawsze nam się to uda.

Dla kogo jest polityka

Jak wiadomo, co cztery lata w naszym kraju odbywają się wybory do parlamentu. I wówczas każdy z nas ma prawo zagłosować na danego polityka. Oczywiście liczba osób oddających głos jest bardzo mała, ale jest to głownie spowodowane tym, że wielu z nas obecnie nie a na kogo zagłosować. Wszystkie partie nie wywiązują się z swych obietnic przed wyborczych. Dlatego też wielu z nas nadal czeka na partie, która nie tylko będzie miała dobry plan do działania, ale też będzie ten plan wcielała w życie. Tylko jak można to sprawdzić skoro nikt z nas nie może być tego pewny, że po wygranych wyborach taka partia będzie działała na naszą korzyść. Bardzo często wówczas pada hasło, że skoro nie masz, na kogo zagłosować to ty stań do wyborów. Oczywiście osoba pojawiająca się na scenie politycznej nie od razu będzie miała szanse zasiać w naszym sejmie. Ale warto zaczynać od zasiadania w radzie swego miasta. Na pewno dzięki temu będziemy mogli zrobić dużo dla nas samych. Oczywiście warto by było mieć jasno wyznaczone poglądy tak by móc wstąpić do konkretnej partii. Ale jak się nie raz okazuje wiele osób decyduje się na założenie swej własnej partii. Oczywiście wcale nie jest to takie łatwe i będzie wymagać od nas wielu pracy. Jednak wówczas to my sami będziemy mogli działać. I wówczas można stać się cenionym politykiem i co ważne takim ponad wszelkimi podziałami.

Różne poglądy w polityce

Żyjemy w kraju gdzie jak wiadomo panuje ustrój polityczny demokracja i dlatego tez każdy z nas może mieć prawo do wyrażania swego zdania. Oczywiście wszelkie odmienne zdania są takim ustroju czymś normalnym. Trzeba jednak przy tym mieć duży szacunek do innych ludzi, którzy będą mieli całkiem odmienne od nas poglądy. Jednak obecnie można zauważyć, ze taki brak szacunku coraz częściej pojawia się wśród naszych polityków. To właśnie oni na forach publicznych potrafić oskarżać i obrażać innych polityków. Co gorsza dochodzi coraz częściej do tego, że nawzajem obrażają się osoby z tych samych partii. I wówczas wielu z nas nie do końca wie, komu już Wierzyc. Skoro, bowiem w jednej partii będą pojawiać się takie spory to czy partia ta będzie dla nas wiarygodna. Jak pokazuje wiele sondaży robione przez różne instytucje coraz mniej naszych obywateli interesuje się polityką. Nie chcemy cały czas słuchać kłótni. Na pewno wielu z nas ma dużo większe problemy i zmartwienia. Dlatego tez scena polityczna w naszym kraju przechodzi duży kryzys. Oczywiście to, ze jest wiele różnych partii pozwala na to by każdy z nas miał swych przedstawicieli w rządzie. Ale jak dziś się okazje nie zawsze tak jest. Bowiem wiele słów, jakie są wypowiadane przez polityków na pewno nie będą nas do nich przekonywać. Jednak z drugiej strony ja wiele osób twierdzi bardzo szybko o tym zapominamy i znów przy kolejnych wyrobach będziemy decydowali się na zagłosowanie na tą samą partię.

Zakazać czy leczyć

Jak wiadomo od kilku lat w naszym kraju toczy się debata na temat tego czy warto zalegalizować marihuanę. Jak wiadomo zdana się podzielone zarówno wśród obywateli jak i wśród polityków. Bardzo często to właśnie te osoby przytaczają wiele dziwnych faktów, które tak naprawdę nie mają żadnego potwierdzenia. I niestety osoby nieznające się w ogóle na tym temacie będą im wierzyć. A tak naprawdę jest to całkowitą bzdurą, że przez palenie marihuany można umrzeć. W naszym kraju owszem jest bardzo duży problem z tym narkotykiem gdyż jest on całkowicie nie legalny. I dlatego też osoby chcące zapalić muszą bardzo często udawać się do podziemia by zdobyć substancję. Patrząc z kolei na inne kraje takie jak Czechy czy też Holandia warto by było zobaczyć, ze zalegalizowanie marihuany wcale nie doprowadziło do zwiększania się liczby osób palących tą substancję. U nas niestety zamiast tym ludziom pomóc karze ich się. Bardzo często, bowiem osoby złapane z przysłowiowym workiem trawki mają zakładane sprawy w sądach. I tu na pewno od razu pojawi się pytanie czy jest to aż tak duże przestępstwo. Przecież sądy powinny zajmować znacznie gorszymi przestępstwami, które każdego dnia popełniane są w naszym kraju. Niestety póki, co zmian na poprawę tej sytuacji w naszym kraju nie ma szans i dlatego też nadal wiele ludzi decyduje się na migracje.